понедељак, 13. јун 2011.

Усвојена Стратегија развоја Београда

Скупштина града Београда на данашњој седници усвојила је Стратегију развоја Београда. Овај стратешки документ Урбанистички завод Београда и Палго центар израдили су заједно са Комисијом за израду стратегије, коју је образовао градоначелник Београда, а у складу с њом биће планирана и развијана будућност града и успостављен систем одговорности актера за реализацију приоритета до 2016. године. Стратегија је достављена на разматрање свим градским општинама, чије су сугестије увршћене.

– Уколико Београд жели да буде метропола, мора да има овакав документ, у ком се јасно одређују плански приоритети за његов развој. Приоритети су обрађени у оквиру економског и социјалног развоја, одрживе природне и животне средине, урбаног развоја, развоја саобраћајне и техничке инфраструктуре и енергетске одрживости града, као све значајнијег питања, и институционалног развоја – рекао је помоћник градоначелника Дејан Васовић, који је и председавао Комисији за израду стратегије.

Према његовим речима, струкутра градске привреде у наредном периоду мора да буде измењена, а у овој стратегији по први пут су јасно назначене креативне индустрије и значај истраживачких, научних и развојних индустрија, то јест примена нових знања и технологија. Београд пре свега мора да се оријентише на индустрију услуга и комуникација, како транспорта тако и електронских комуникација, а као универзитетски центар мора да развија и научна и примењена научна истраживања, научне инкубаторе, како би новија знања могао да прилагоди и примени у привреди. У стратегији су обрађени и значајни ресурси које Београд има за пољопривредну и енергетску производњу.

– Београд значајну пажњу мора да посвети социјалном развоју и да повећа постојећи ниво социјалне инфраструктуре, првенствено изградњом вртића и школа, али и развојем система за коришћење тих објеката. У оквиру социјалног развоја морамо да водимо рачуна и о свим нашим суграђанима којима је потребна помоћ за превазилажење ових тешких времена транзиције. Морамо допринети и стварању услова за равномеран развој, што значи нову обуку и дошколовавање, чиме ћемо омогућити поновно запошљавање оних који нису имали среће у транзицији – рекао је Дејан Васовић.

Он је истакао да читав развој мора да води и јасном унапређењу природне и животне средине, јер развој без овог сегмента није одржив, као и да град мора да смањи загађење животне средине и емисију угљен-диосксида, чему стратегија посвећује посебну пажњу. Београд има посебну срећу да је смештен на две велике реке и има велике зелене површине, чак и у самом градском центру, а те природне ресурсе мора да заштити. Сви загађивачи морају да буду идентификовани и загађење мора да се сведе на најмању могућу меру. У складу са очувањем и унапређењем животне средине мора да буде и развој нових индустрија.

– Што се тиче урбаног развојног идентитета, Београд мора јасно да идентификује шта га чини значајном метрополом у овом делу Европе и те предности мора да развија. Ми смо већ организовали више међународних архитектонских конкурса, што ћемо радити и у будућности, а организоваћемо и домаће конкурсе, како бисмо што више повећали квалитет грађене средине. С друге стране, предстоји нам озбиљна реконструкција стамбених, пословних и привредних објеката, што због промена типа пословања, што због неопходне енергетске реконструкције и њиховог одржавања. Више од 80 одсто стамбених објеката у Београду су у трећој четвртини свог експлоатационог века, па је неопходно да се они унапреде и реконструишу, чиме ће се омогућити њихово коришћење у наредних 20 и више година – рекао је Васовић.

Он је подсетио да град доста улаже у саобраћајну инфраструктуру, а изградњом два моста преко Саве и Дунава и обилазнице око Београда допринеће развоју друмског саобраћаја. Предстоји и унапређење постојеће железничке инфрастуруктуре и саобраћаја као еколошки прихватљивијег и по капацитетима далеко значајнијег у односу на превоз аутобусима и тролејбусима. У стратегији су представљени и планови града за развој шинског саобраћаја, то јест независног градског метроа.

– Београд има капацитет и за развој водног саобраћаја, који би могао да буде значајан будући да се  налази на две реке. У складу с тим је и оријентација града да уреди приобаље и створи могућности за унапређење водног саобраћаја – рекао је Васовић.             

У оквиру развоја техничке инфраструктуре за Београд је од великог значаја унапређење комплетне водоводне, канализационе и енерегетске инфраструктуре, које знатно оптерећују градски буџет. Овоме ће, према речима помоћника градоначелника, посебно допринети мере за енергетску ефикасност и уштеду енергената.